JAK EFEKTYWNIE OGRZAĆ SWÓJ DOM
Instalacja grzewcza w skład której wchodzi pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, kolektory słoneczne, regulatory pogodowe – jest w stanie zapewnić oszczędne ogrzanie Twojego domu i zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.
Myśląc o ogrzewaniu, każdy z nas oczekuje aby instalacja grzewcza efektywnie dostarczała ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu a przy tym pracowała wydajnie i oszczędnie.
Nowoczesne rozwiązania, takie jak pompa ciepła, kotły kondensacyjne są odpowiedzią na potrzeby naszych Klientów.Odpowiednio zaprojektowana instalacja podparta dokładnymi obliczeniami i oparta na nowoczesnych urządzeniach jest w stanie zapewnić komfort ciepłego domu każdemu z nas.
Współczesne trendy udowadniają, że największą popularnością cieszą się domy ogrzewane „czystą” energią pochodzącą z natury – słońca, gruntu, wody czy powietrza za które nie musimy płacić. Podjęcie decyzji o wykorzystaniu takiej energii dla swojego domu, wiąże się oczywiście z kosztami zakupu właściwych urządzeń np. pompy ciepła oraz elementów instalacji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układów, co wiąże się czasem ze sporym wydatkiem dla inwestora. Mimo to, warto przemyśleć wszystkie aspekty takiej inwestycji. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę zamiar wieloletniego korzystania z zamontowanego w naszym domu układu grzewczego oraz przewidzieć wymiernie niskie koszty eksploatacji na długie lata.
Pompa ciepła to idealny wybór biorąc pod uwagę spore oszczędności związane z ogrzewaniem i komfort obsługi. Nowoczesne pompy ciepła są w stanie zapewnić darmową energię na poziomie 100% zapotrzebowania na ciepło, obniżając przy tym koszty ogrzewania nawet o około 50%. Warunkiem jest jednak dobrze zaprojektowana instalacja czyli odpowiednio dobrana pompa ciepła wraz z odpowiednią powierzchnią dolnego źródła czyli pionowych odwiertów, poziomego wymiennika gruntowego oraz innych źródeł pozyskiwania energii . Zarówno przewymiarowanie jak i niedowymiarowanie będzie wiązało się z niewłaściwym funkcjonowaniem instalacji oraz zbędnie poniesionymi kosztami na urządzenia o większej mocy, nie potrzebnej dla danej instalacji lub niedogrzewaniem pomieszczeń i budynku. Aby pompa pracowała optymalnie jej dobór najlepiej powierzyć projektantom instalacji grzewczych.
Pompa ciepła służy zarówno do ogrzewania domu jak również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Odpowiednia instalacja pompy ciepła pobiera energię z tzw. dolnego źródła ciepła czyli gruntu, wody lub powietrza następnie przetwarza to ciepło za pomocą sprężarki i oddaje do górnego źródła ciepła tj. ogrzewanie podłogowe, grzejniki, podgrzewacze ciepłej wody. Jak Państwo widzą taki sposób ogrzewania przypomina działanie używanej w każdym domu lodówki. Ogrzewanie pompą ciepła jest bezpieczne dla środowiska i naszych domów. Nie zagraża wybuchem czy ulatnianiem się tlenku węgla. Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie pompy ciepła warto również zwrócić uwagę na poziom hałasu jaki urządzenie generuje, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp różnych producentów warto więc poszukać urządzenia, które będzie emitowało hałas na jak najniższym poziomie.
Kiedy dysponujemy ograniczonymi środkami finansowymi, nie musimy koniecznie zrezygnować z nowoczesnego i efektywnego ogrzewania. W takiej sytuacji znakomitym rozwiązaniem jest technika kondensacyjna i wykorzystujący ją kocioł na gaz. Technika kondensacyjna pozwala na wykorzystywanie ciepła, które powstaje w wyniku spalania gazu oraz ciepła zawartego w spalinach, które w tradycyjnych kotłach grzewczych uchodzi nam przez komin. Kondensacyjne kotły gazowe charakteryzują się większą sprawnością przez co zużywają mniej paliwa niż kotły tradycyjne.
Planując wykonanie instalacji grzewczej należy przemyśleć również kwestię zdalnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach domu. Nowoczesne regulatory są proste w obsłudze, praktycznie bezobsługowe ograniczając do minimum zaangażowanie użytkowników a do tego zwiększają efektywność instalacji grzewczej podnosząc komfort życia domowników. Regulatory wyposażone w zewnętrzne czujniki temperatury zarządzają temperaturą w pomieszczeniach dostosowując temperaturę wewnątrz domu do warunków zewnętrznych.
Szukając rozwiązań dla ogrzania swojego domu najlepiej skorzystać z porad i wiedzy specjalistów aby nasze wydatki poniesione na instalację grzewczą stały się adekwatne do oczekiwanych korzyści a co najważniejsze aby w ogóle te oczekiwania zostały spełnione.